Ticaret Bakanlığı, 2023’te fahiş fiyata karşı 602,2 milyon lira ceza uyguladı

Ticaret Bakanlığı, 2023’te otomotiv, emlak ve gıda sektörlerinde fahiş fiyat ve stokçuluğa karşı 18 bin 780 denetim gerçekleştirildi, 602 milyon 225 bin 881 TL idari para cezası uygulandı.

Ticaret Bakanlığı, piyasalarda adil ticaret ortamının sağlanması, tüketicilerin hakları ve menfaatlerinin korunması amacıyla çalışmaların 2024 yılında da devam edeceğini aktardı.

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre; otomotiv, emlak ve gıda sektörleri ile fahiş fiyat ve stokçuluk denetimleri kapsamında yapılan denetimler sonucunda kesilen toplam 602 milyon 225 bin 881 liralık idari para cezasının dağılımı şöyle:

Fiyat etiketi aykırılıklarına 842,4 milyon lira ceza

Tüketicilerin taraf olduğu sözleşmelere, haksız ticari uygulamalara, fiyat etiketi aykırılıklarına ve güvensiz ürünlere 842 milyon 402 bin 406 lira idari para cezası uygulandı.

Rekabet hukukuna aykırılıklara 2,6 milyar lira

Rekabet Kurulu, bilişim teknolojileri ve platform hizmetleri başta olmak üzere, sağlık hizmetleri, lojistik, kültür-sanat eğlence, altyapı hizmetleri gibi birçok sektörlerde rekabet hukukuna aykırılıklar kapsamında 2 milyar 664 milyon 688 bin 744 lira idari para cezası uyguladı.

“Denetimler devam edecek”

Ticaret Bakanlığı, denetimlerin devam edeceğine dair şu açıklamada bulundu:

Ticaret Bakanlığı olarak, piyasaların düzenli, sağlıklı ve adil bir şekilde işleyişini sağlamak için çalışmalar devam ederken, diğer yandan da 86 milyon vatandaşımızın hemen her gün taraf oldukları sözleşmelerde ekonomik haklar ve menfaatlerinin korunması, ayrıca tüketicilerimizin mağduriyetinin önlenmesi amacıyla denetimlerimize devam ediyoruz.

AYRINTILAR GELİYOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x