Rusya ve Suudi Arabistan’dan petrolde kesintiye devam kararı

Suudi Arabistan günde bir milyon varil gönüllü petrol üretim kesintisini aralık sonuna kadar devam ettireceğini duyururken, Rusya’dan da benzer bir açıklama geldi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, ülkesinin gönüllü petrol üretim kesinti kararını gelecek ay gözden geçireceğini, petrol ihracatı kesintisini ise sürdüreceklerini bildirdi.

Novak, “Rusya eylül ve ekimde devreye giren günlük 300 bin varil düzeyindeki gönüllü petrol ihracat kesintisini yıl sonuna kadar devam ettirecek” dedi.

RUSYA ÜRETİM KESİNTİSİNİ GÖZDEN GEÇİRECEK

Novak, Rusya’nın petrol üretimini ise gelecek ay analiz edeceklerine işaret ederek, “Petrol üretim kesintisinin artırılmasına veya azaltılmasına karar vermek için piyasa gelecek ay analiz edilecek. Bu, Rusya’nın daha önce Nisan 2023’te açıkladığı ve Aralık 2024 sonuna kadar sürecek olan gönüllü kesintiye ilave olacak” diye konuştu.

Rusya, nisanda petrol üretimini 2024 sonuna kadar günlük 500 bin varil, petrol ihracatını ise ağustosta günlük 500 bin varil, eylülde de günlük 300 bin varil azaltma kararı almıştı. (AA, REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x