İnsan Soyuna Yeni Bir Dal Eklenmeli mi? Çin’de Keşfedilen Çenesiz Kafatası Bilim İnsanlarını Şaşırttı!

Bilim adamları yeni bir insan türü keşfettiler mi? 300 bin yıl önce yaşamış ve çenesi olmayan bir çocuğa ait eski kafatası, soy ağacımızın başka bir dala ihtiyacı olduğunu öne sürüyor.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/sciencete…

2019 yılında Hualongdong, Çin’de fosilleşmiş kalıntılar keşfedildi.

Bu kalıntılar, bir çene, kafatası ve bacak kemiklerini içeriyordu. Ancak, uzmanları şaşırtan şey, bu bireyin yüz özelliklerinin Neandertalleri, Denisovanları ya da bizi oluşturmak için ayrılan soy hattıyla eşleşmemesiydi.

Bu, insan aile ağacından bir dalın eksik olabileceği şüphesini doğurdu.

Araştırmacılar, bu türün ‘gerçek bir çeneye sahip olmadığını’ belirtiyorlar. Bu, onu 400 bin yıl önce Neandertallerden ayrılan Asya’da yaşamış olan ve soyu tükenmiş antik insan türü Denisovan’a daha benzer kılıyor.

Çin Bilimler Akademisi’ndeki uzmanlara göre, 12 veya 13 yaşındaki bir çocuğa ait olduğu düşünülen uzuvlar, kafatası kapağı ve çene ‘daha ilkel özellikleri yansıtıyordu’. Ancak, çocuğun yüzünün geri kalanı modern insanlara daha yakın özelliklere sahipti.

Bu, araştırmacı ekibinin Asya’da modern insanları ve bölgedeki Denisovanları doğuran ve melez olan tamamen yeni bir hominin soy hattını ortaya çıkardığı sonucuna varmasına neden oldu.

Bu, Asya’daki hominin aile ağacında bize ‘filogenetik olarak yakın’ olan Homo Erectusların, Denisovanların ve bu üçüncü bağlantının olduğu anlamına gelir.

Bu bulgu, Orta ila Geç Pleistosen’de dördüncü bir hominin soy hattının varlığına dair kanıtlar bulan Avrupa ve batı Asya’daki Neandertal kalıntıları üzerine yapılan geçmiş çalışmalar için de önemlidir.

Çin’de, Homo sapiens sadece yaklaşık 120 bin yıl önce ortaya çıktı. Ancak bu yeni araştırma, ‘günümüz’ özelliklerinin Doğu Asya bölgesinde bundan çok daha uzun bir süre önce var olduğunu öne sürmektedir.

Şimdiyse araştırmacılar, Homo sapiens ve Neandertallerin son ortak atasının güneybatı Asya’da ortaya çıktığını ve daha sonra tüm kıtalara yayıldığını düşünmektedirler.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x