Aydın’daki sel felaketinin bilançosu açıklandı

Aydın’da 5 Kasım’da şiddetli yağışlar sonrası 5 ilçede meydana gelen sel ve su baskınları sonucu oluşan hasarın bilançosu açıklandı.

3 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin yaralandığı ve bir kişinin de kaybolduğu selin ardından yürütülen hasar tespit çalışmalarıyla ilgili detayların verildiği açıklamada meydana gelen sel ve su baskınlarında bölgeye; 480 personel, 70 araç, 1 helikopter, 1 arama köpeği, 5 dalgıç pompasevk edildiği ve bölgede 3 baz istasyonu kurulduğuna yer verildi.

ONLARCA EV, İŞYERİ, AĞIR ZARAR GÖRDÜ

Valiliğin yazılı açıklamasında ilgili kurumlarca yapılan ön hasar tespitlerine göre selin faturası şöyle:

-Söke ilçesinde Güneyyaka, Bağarası, Güzeltepe, Yeniköy, Demirçay ve Kisir Mahallesi’nde toplamda 30 konut, 12 depo, 13 ahır ve 3 ticarethane az hasarlı; 1 konut, 2 ahır ve 2 depo ağır hasarlı; 5 ahır, 1 depo ve 11 bahçe duvarının yıkık olduğu tespit edildi. Kisir ve Demirçay Mahallesi’nde 6 işyeri, 31 araba ve traktörün hasar gördü.

-Koçarlı ilçesinde, Haydarlı, Yağhanlı, Boydere, Akmescit, Dereköy Mahallesi’nde toplamda 12 konut, 1 kamyonet, 1 motosikletin hasar gördü.

-Karpuzlu’da Hatıpkışla, Cumalar, Umcular Mahallesi’nde toplamda 21 konut, 2 işyeri, 4 araba ve traktörün hasar gördüğü tespit edildi.

-Tarımsal ve hayvansal zararların tespiti amacıyla Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin sahada yürüttüğü ön hasar tespitlerine göre; ilçelerde toplam 3707 dekar civarındaki tarım arazisinde ürün kaybı oldu. Küçük ve büyükbaş olmak üzere toplam 39 hayvan telef olmuştur.

-Yaşanan sel afetinde 3 vatandaş hayatını kaybetti. Yaralanan 3 vatandaş taburcu oldu. Kaybolan 1 vatandaşın arama faaliyetine bugün itibariyle 188 personel, 2 arama kurtarma köpeği ve 2 drone ile devam ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x