Anahtarla tehlikeli alışkanlık: Hırsızların içeri girmesini bu şekilde kolaylaştırırsınız …

Bu efsaneye hala birçok insan inanıyor…

Eve girdiğimizde refleks olarak kapıyı ve anahtarı çeviririz ve genellikle onları o konumda bırakırız. Bir yandan çoğu durumda otomatik bir eylemdir,. Sonuçta anahtar kilide girdikten sonra dışarıdan ikinci bir setle onu açmak mümkün değildir. Buna katılmamak zor. Aynı zamanda hırsızların kapımızdaki mekanizmaya tam olarak uyan bir anahtarı kullanmasını beklemek de mantıksız olacaktır.

Kilit üstüne anahtar bırakma huyu 7 den 70 e kadar birçok insanın yaptığı ve faydasının olduğunu düşündüğü bir iştir. Bu yapılan işlemle dışarıdan kapının hırsızlar tarafından açılamayacağına inanılarak yapılan bir olaydır. Peki kilit üzerinde anahtar bırakma sizi ne derece hırsızdan korur? bu işin aslı nedir ve kapının üzerinde anahtar varken kapıyı dışarıdan açmak mümkün müdür sorularını merak edenler için bu konuyu değişik yönleri, yanlışları ve doğruları ile ele almak istedik.

Evlerde ya da işyerlerinde kapının iç kısmında hırsıza karşı emniyet adına kilit üzerinde anahtar bırakma huyunun sizlere artısı ve eksisi şudur. Bu yapılan işlem zaman içerisinde insanlarda bir alışkanlık haline gelmiş ve dalgın olduğunuz bir gün iç kısımda kapı üzerinde bıraktığınız anahtarı almayı unutup çıktığınız da olur. Bu durumda kapınızı elinizdeki diğer yedek anahtarlar ile açma şansınız olmaz. Kullanmış olduğunuz anahtarı kapıya iç kısımdan taktığınızda barelin iç kısımdaki bölümü aktif olup sadece iç kısmın çalışması açılıp kapanması sağlanırken, kapının dış kısmında anahtar bırakmanın da iç kısımdan kilidin açılmamasını sağlayacağını unutmamalıyız. Dış kısımdan anahtar takıldığında ise sistem sadece dış kısım olarak aktif olur ve iç kısım pasif konuma düşer…

İç Kısımdan Kilit Üzerine Bırakılan Anahtarın Size Eksisi

Bu eksilerden en başta geleni yukarıda da yazdığımız gibi zaman içerisinde bu hareketin alışkanlık haline gelmesi ve dalgın bir anda anahtarı kilit üzerinden almadan çıkmanıza sebep olmasıdır. Çilingirlerin en sevdiği iş aslında budur. Elinizde yedek bir anahtar vardır ama o iç kısımda kilit üzerinde unutulan anahtardan dolayı elinizdeki yedek anahtar kapınızı açmaz.

Eksilerden bir diğeri ve en önemlisi dediğimiz kısım kapının iç kısmında anahtar bıraktığınızda bir tanıdığınız, anneniz babanız ya da oğlunuz eve girmesi gerektiğinde eve giremeyecek ve siz içerdeyken sizden haber alınamazsa ellerinde yedek bir anahtar da varsa kontrol amaçlı da eve giremeyeceklerdir. Bu durumda da bir çilingir yardımı ile uğraşılarak kapı açılmak sureti ile eve girilebilecektir.

Genelde yaşlı insanların en büyük yaptığı hatalardan birisidir budur. Çocukları yada tanıdıkları saatlerce kapıyı çalarlar ses yok, ellerindeki anahtar ile açmaya çalışırlar kapı içeriden kilitli ve üzerinde anahtar bırakılmıştır hal böyle olunca bu durumda çıldırırlar. Çilingir çağır, itfaiyeyi ara, polis çağır yada ambulansı arayın derken kapıyı kırmaya kadar gider bu işin sonu… Kapı kırılır birde bakılır ki çok şükür korkulacak bir şey yok. İçeride kalan yaşlı insan ya sesi duymamış ya da almış olduğu ilaçlardan dolayı uyuya kalmıştır. Ama olan o telaşe ile kırılan kapı ve kilitlere olur. Birde böyle bir eksisi vardır kapı üzerinde anahtar bırakmanın.

Peki Hırsıza Karşı Nasıl Davranılmalı

Kapının üzerinde iç kısımdan anahtar bırakma anlayışı hırsızdan korunma amaçlı düşünülerek yapılmış bir harekettir. Sadece kapı üzerine anahtar koymak sizi hırsıza karşı korumaz!!! Hırsıza karşı kapının açılmamasını istiyorsanız, siz evin içerisindeyken hırsızın evinize girmemesini de düşünüyorsanız kapı üzerine anahtar bırakmak yerine kapınızı kilitleyin ve anahtarı kapı üzerinden alın. Emniyeti daha yüksek mi tutmak istiyorsunuz, o zaman birde içeriden emniyet mandalını çevirin ki tam olsun.

Böylelikle kilitli kapı dışarıdan hırsız tarafından açılamamış olacaktır. Elinde oranın anahtarı olan anne, baba yada oğul kapıya geldiğinde telaşlanmadan kilitli kapıyı elindeki anahtarlar ile açıp eve girecektir. Kapı ve kilidi kırmadan ve telaşlanmadan diğer kişilerde evlerine girip çıkacaklardır. Siz kapı üzerinde anahtarı unutup kapıyı çektiğinizde de kapının açılması için bir çilingir aramak zorunda kalmayacaksınız.

Kapı kilitliyken kilidi hırsız kırdı ve eve mi girmek istiyor, iç kısımdaki emniyet mandalı sayesinde kilidinizi kırıp içeri girmek istese de mandalın kapalı olduğunu fark edip ve orayı hemen terk edecektir. Hiçbir hırsız evde birisi varken o eve kapıdan girerek evdekilerle yüz yüze gelmeyi istemez…

Kısa süreliğine evde olsanız bile kapınızı kilitleme alışkanlığını edinmek önemlidir. Anahtarlarınızı girişin hemen yanında, görünür şekilde bırakmayın. Aynı şekilde cüzdanınızı ve diğer değerli eşyalarınızı koridorda saklamanız da tavsiye edilmez. Anahtarların paspas, saksı veya benzeri “kurnazca” saklanma yerlerinin altına saklanması sakıncalıdır. Daha az deneyimli hırsızlar bile tam olarak nereye bakacaklarını bilirler. Bu ipuçlarını dikkate aldığınızda mutlaka çok daha sağlıklı uyumaya başlayacaksınız. Bu yeterli değilse ekstra güvenlik için alarm ayarlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x