Yüzlerce Kişinin Böbreğini Alıp Zenginlere Sattılar… Anestezi Uzmanı da Araba Tamircisi Çıktı!

Yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, doğu Pakistan’da polisin yasa dışı bir organ toplama şebekesini çökerttiğini ve organ nakline ihtiyaç duyan zengin insanlar için yüzlerce hastanın böbreklerini ameliyatla alan sekiz kişiyi tutukladığını söyledi.

Pakistan Başbakanı Muhsin Naqvi, “Dr. Fawad” olarak tanımlanan sözde çete liderinin, insanlara böbreklerini çıkarmak için 328 operasyon düzenlemek ve bunları müşterilere her biri 10 milyon Pakistan rupisi (34.000 dolar) kadar satmakla suçlandığını söyledi.

Naqvi, Fawad’a operasyonlarda anesteziyi uygulayan isimsiz bir araba tamircisinin yardım ettiğini iddia etti.

Başbakan, çetenin hastaları hastanelerden çektiğini ve Taxila bölgesinde, Lahor şehrinde ve Pakistan yönetimindeki Keşmir’de operasyonları özel olarak gerçekleştirdiğini söyledi.

Naqvi, “Böbrek nakline ilişkin bir yasa olmadığı için Keşmir’de bunu yapabildiler, dolayısıyla operasyonları orada yürütmeleri daha kolay oldu” dedi.

Başbakana göre şu ana kadar üç ölüm doğrulandı, ancak yetkililer hala verileri araştırıyor.

Naqvi, Fawad’ın daha önce beş kez tutuklandığını ancak her seferinde serbest bırakıldığını ve operasyonlarına devam edebileceğini söyledi.

Organları alınan hastaların bir kısmının böbreğinin alındığını bilmediğini ifade etti.

Polis, bir adamın iddia edilen çete üyelerinden biri tarafından tıbbi tedaviyi özel olarak yaptırmaya ikna edildiğini söylemesinin ardından olayı soruşturmak için neredeyse iki ay harcadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x