Kızıldeniz’de kriz sürerken Britanya, Husileri vurma ihtimali üzerinde duruyor

T24 Dış Haberler

ABD donanmasının Kızıldeniz’de bir konteyner gemisini hedef alan 3 tekneyi batırmasının ardından Britanya’nın Yemen’deki İran destekli Husileri vurmayı planladığı belirtildi. 

ABD ve Britanya’nın Yemenli gruba son bir uyarıda bulunmak için ortak açıklama hazırlığında olduğu haberleri dünya basınında yer alırken, Britanya Savunma Bakanı Grant Shapps, saldırıların devam etmesi durumunda hükümetin “direkt adımlar” atmaktan kaçmayacağını belirtti. 

Yılın ilk gününde The Telegraph gazetesinde yayımlanan bir makale kaleme alan Shapps, Britanya’nın “Kızıldeniz’deki tehditleri caydırmak için daha fazla adım atmaktan çekinmeyeceğini” ifade etti. 

Shapps, “Husiler, yanlış anlaşılmalara kapılmamalı; düşman aktörleri sorumlu tutuyoruz” dedi.

Bu ay, kargo gemilerine saldırılara karşı caydırıcı rol oynayabilmek amacıyla Britanya donanmasından bir destroyer da Kızıldeniz’e gitmişti. 

The Guardian’ın aktardığına göre çeşitli kaynaklar Londra’nın Husilere silahlı bir karşılık vermeye hazırlandığını belirtiyor. 

19 Kasım’dan bu yana İran destekli Husiler, İsrail’in Gazze saldırısına karşılık verdiklerini belirterek Kızıldeniz’deki gemileri hedef alıyor. 

Kızıldeniz, dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 12’sini gerçekleştiren ve malların Asya ile Avrupa arasında taşınması için hayati önem taşıyan Süveyş Kanalı’nı kullanan gemilerin giriş noktası. Husi saldırıları bazı gemilerin rotasını Afrika’nın Ümit Burnu’na çevirerek sefer sürelerini ve maliyetlerini önemli ölçüde arttırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x