Ata İttifakı Partileri Hangileri? Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kim Oldu?

Adım adım Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gittiğimiz bugünlerde siyaset dünyası en hareketli günlerini yaşıyor. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın arından 4 partili yeni bir ittifak daha kuruldu. Siyaset gündemine bomba gibi düşen Ata İttifakı hakkında araştırmalar hız kazandı. Peki Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı kim? Ata İttifakı hangi partilerden oluşuyor? 

Detayların tamamı içeriğimizde…

Tüm Türkiye 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor. 13. Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça siyaset dünyasında hareketlilik de arttı.

Seçim zamanı yaklaştıkça ittifaklar ve cumhurbaşkanı adayları da netlik kazanmaya başladı. Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı’nın gündemde olduğu günlerde yeni bir ittifak daha kuruldu.

Zafer Partisi Genel Merkezi’nde ilan edilen Ata İttifakı hakkında araştırmalar da hız kazandı. Vatandaşlar 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday çıkaran Ata İttifakı’nda hangi partilerin bulunduğunu da merak etti.

Ata İttifakı Hangi Partilerden Oluşuyor? Ata İttifakı’nda Hangi Partiler Var?

Yapılan ilk açıklamalara göre Ata İttifakı; Zafer Partisi, Adalet Partisi, Doğru Parti, Türkiye İttifakı Partisi ve Ülkem Partisi olmak üzere 5 siyasi partiden oluşuyordu.

Doğru Parti, Ata İttifakı’ndan Ayrıldı mı, Neden?

Ata İttifakı’ndan ayrıldıklarını açıklayan Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, “Doğru Parti olarak 3’üncü bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarmanın Cumhur İttifakı’na hizmet edeceği ve partimizi bir bölen durumuna düşüreceği inancındayız. Doğru Parti olarak bu ittifakın içinde olmadığımızı yüce Türk milletine duyururuz. Ülkemizi mevcut iki ittifaka mahkûm etmemek amacı ile üçüncü bir ittifakı kuracağımızı daha evvel kamuoyuna açıklamıştık. Bu amaçla Zafer Partisi ve Adalet Partisi ile milletvekili seçimi için ittifak kurma noktasında anlaşmaya varmıştık. Görüşmeler esnasında Cumhurbaşkanı adayı gösterme konusunda mutabakat oluşmamıştı. 

Doğru Parti olarak üçüncü bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarmanın Cumhur İttifakı’na hizmet edeceği ve partimizi bir bölen durumuna düşüreceği inancındayız. İttifak görüşmelerinde bugüne kadar varılan ilkelerin dışında son anda cumhurbaşkanı adayı olarak Sinan Oğan’ın çıkarılmak istenmesi üzerine görüşmelerimiz bitmiştir. Doğru Parti olarak bu ittifakın içinde olmadığımızı yüce Türk milletine duyururuz.’ ifadelerini kullandı.

Ata İttifakı Partileri Genel Başkanları Kimler?

  • Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ

  • Adalet Partisi Genel Başkanı Dr. Vecdet ÖZ

  • Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Mehmet Sağlam

  • Ülkem Partisi Genel Başkanı Neşet Doğan

Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kim? Ata İttifakı Kimi Destekliyor?

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, çok sayıda parti üyesinin katıldığı toplantıda Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayını duyurdu. Özdağ, Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının eski MHP Milletvekili Sinan Oğan olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir